Wczytywanie...

Blog


Założenie działalności gospodarczej

20-02-2024

Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej stanowi istotny krok, który podejmuje coraz więcej osób. Niemniej jednak, wiąże się z nim szereg obaw, głównie dotyczących procedur formalnych, które trzeba załatwić. Proces założenia własnej działalności nie jest zbyt złożony, szczególnie jeśli mamy do pomocy doświadczone biuro księgowe, które oferuje wsparcie. Osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności powinny zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Jak zacząć i jakie formalności są niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Założenie własnej działalności gospodarczej w biurze rachunkowym

Wybór formy prawnej i opodatkowania firmy stanowi jeden z pierwszych kroków podczas rozważania rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wybór ten ma istotne znaczenie dla kosztów związanych z prowadzeniem działalności, opodatkowania oraz procesu rejestracji. Warto poświęcić czas na analizę, aby określić, która forma będzie najbardziej korzystna. Opcje obejmują jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę akcyjną, spółkę komandytowo-akcyjną oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszelkie wątpliwości w tym temacie rozwieją nasi doświadczeni specjaliści księgowi z biura rachunkowego w Krakowie.

Kolejnym etapem jest wybór formy opodatkowania. Wnioskując o CEIDG-1, przedsiębiorca musi zdecydować się na konkretną formę opodatkowania. Przy wyborze warto kierować się stawką podatkową, sposobem rozliczania dochodu oraz dostępnymi ulgami dla przedsiębiorcy.

Następnie konieczne jest określenie kodów PKD, które identyfikują rodzaj prowadzonej działalności. Ta deklaracja ma kluczowe znaczenie, umożliwiając przedsiębiorcy m.in. wystawianie faktur z tytułu prowadzonej działalności. Kody PKD są również używane w statystyce, dokumentacji, ewidencji, rachunkowości oraz rejestrach urzędowych. Księgowi z naszebo biura księgowego z oddziałem w centrum Krakowa i Nowej Hucie zapewniają kompleksowe wsparcie w założeniu własnej działalności gospodarczej na każdym etapie.

Ważne jest, aby przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę, że od samego początku zakładania działalności gospodarczej są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem działalności, warto skonsultować się z ekspertami z naszego biura rachunkowego KrakTax Kraków, aby dowiedzieć się, która forma będzie najbardziej korzystna. Po dopełnieniu wymienionych formalności, konieczne jest zarejestrowanie firmy poprzez złożenie wniosku do CEIDG, założenie konta bankowego oraz wykonanie pieczątki firmowej.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej na temat założenia działalności gospodarczej z pomocą specjalistów naszego biura księgowego KrakTax Kraków i Nowa Huta.