Wczytywanie...

Blog


Czym jest faktura korygująca?

14-12-2023

Prowadząc działalność biznesową, z pewnością wystawiasz wiele faktur. Może zdarzyć się sytuacja, że podczas wypełniania dokumentu zajdzie pomyłka lub popełnisz błąd. Co w takim wypadku?

W słowniku każdej księgowej istnieje pojęcie faktury korygującej. Faktura korygująca to dokument używany, gdy dane w oryginalnej wersji są nieaktualne lub zawierają błędy. Pozwala ona na korektę wszelkich informacji w dokumentacji księgowej, takiej jak faktury.

Warto wspomnieć, że nie w każdym przypadku faktura korygująca jest koniecznością. Czasami wystarczy jedynie tzw. nota korygująca. Ta opcja jest dostępna tylko dla podatników VAT, którzy otrzymali fakturę z błędami zgodnie z ustawą o VAT. W innych przypadkach konieczne jest wystawienie wyżej wspomnianej faktury korygującej.

Kiedy należy wystawić fakturę korygującą?

Jeśli chodzi o termin wystawienia faktury korygującej, polskie przepisy nie określają go dokładnie, ale ważne jest, by traktować to równie poważnie jak klasyczną fakturę. Zaleca się, aby została stworzona możliwie jak najszybciej po wykryciu błędu, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji podatkowych.

Faktura korygująca powinna zawierać wszystkie wymienione w ustawie elementy, takie jak data, numer pierwotnej faktury, numery identyfikacyjne, dane nabywcy i sprzedawcy, oraz szczegóły dotyczące towaru lub usługi. Ważne jest też precyzyjne oznaczenie dokumentu jako "korekta" i uwzględnienie powodu korekty.

Wystawienie faktury korygującej jest możliwe za pośrednictwem różnych portali internetowych do wystawiania faktur. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Nasze biuro KrakTax Kraków centrum i Nowa Huta zapewnia kompleksową i profesjonalną obsługę księgową, w tym także wystawianie faktur korygujących w przypadku pojawienia się nieścisłości w dokumentach.

Księgowość Kraków, Nowa Huta

Jeśli poszukujesz dobrego biura rachunkowego, które zapewni szeroką ofertę, konkurencyjne ceny oraz indywidualne podejście do każdego Klienta, zapraszamy do KrakTax!

W KrakTax Kraków zapewniamy szereg udogodnień dla naszych Klientów, w tym dedykowaną aplikację do wysyłania dokumentów księgowych oraz program do wystawiania faktur, który umożliwia podgląd aktualnego stanu firmy.